Približne 30 - 40% odpadu tvorí materiál, ktorý sa dá kompostovať. Napriek tomu tento materiál často zbytočne končí na skládkach alebo v spaľovniach.
Existuje však aj iný spôsob ako tento materiál likvidovať. Kompostovanie je práve tým vhodným spôsobom ako sa zbaviť odpadu a zároveň ho aj zhodnotiť. Kompostovanie je riadený, aeróbny biologicko-chemický proces, pri ktorom vplyvom živých organizmov vzniká organická hmota - kompost.
ČO SA DÁ KOMPOSTOVAŤ
Materiál vhodný na kompostovanie: potraviny, odpad z kuchyne, čajové sáčky, kávový výluh, kvety, pokosená tráva, konáre, lístie, zhnité ovocie, burina, zemina, popol, hobliny, perie, papierové obrúsky a servítky.
Materiál nevhodný na kompostovanie: kovy, plasty, sklo, textil, farby, lieky, oleje, batérie, chemické prostriedky, prach zo smetí a vysávania, časti rastlín napadnuté chorobami, kosti, mäso a mliečne výrobky.
POSTUP KOMPOSTOVANIA
Kompostovať môže naozaj každý, je to jednoduché. Pre kompostovanie je vhodné vyrobiť si kompostovací zásobník (dá sa aj kúpiť). Dá sa ľahko a rýchlo vyrobiť aj z dreva.
Zásobník môže byť aj z iných materiálov. Dôležité je však dodržať niekoľko zásad:
- zásobník bez dna: umožní sa kontakt s pôdou, vlhkosťou a organizmami
- zásobník umiestniť do polotieňa: udržovanie vhodných vlhkostných a teplotných podmienok
- umiestniť zásobník tak, aby bola možná ľahká manipulácia s kompostom
Na dno zásobníka dáme hrubší materiál, aby sme zlepšili prúdenie vzduchu a odtok prebytočnej vody. Potom postupne prikladáme materiál. Vhodné je materiál miešať: vlhký so suchým, tvrdý s mäkkým, hrubý s jemným. Hrubé konáre je potrebné pred pridaním do kompostu zdrviť.
Po niekoľko centimetrovej vrstve materiálu (cca 30cm) je dobré pridať vrstvu zeminy. Tá pomáha regulovať vlhkosť, teplotu a činnosť organizmov. Aj keď tam nie je až tak potrebná, lebo organizmy sa tam dostanú tak či tak.
Približne po roku je kompost vyzretý a vhodný na použitie. Vtedy je sypký a celkom vonia.
VYUŽITIE KOMPOSTU
Hlavnou výhodou kompostu je schopnosť zadržiavať vodu, prevzdušňovať pôdu a to, že obsahuje veľké množstvo výživných látok.
Po dozretí sa dá kompost využiť ku všetkým druhom plodín. Vyzretý kompost sa dá použiť kedykoľvek, ale používa sa hlavne pri výsadbe na jar.
Keďže kompost má vysokú zásobu živín netreba ho vo väčšine záhrad aplikovať vo väčšom množstve ako 2-3 litre kompostu na 1 m2, čo je asi jedno-centimetrová vrstva hmoty na pôde.