Internetová parfuméria Vonaj.eu/
Parfumeria Vonaj.eu

nedeľa 17. apríla 2011

Ako ušetriť pri zariaďovaní kuchyne?

Kuchyňa neodmysliteľne patrí ku každému bytu alebo domu. Kuchyňa je miesto, kde sa mnohí ľudia stretávajú pri stole alebo oddychujú pri príprave chutného jedla. Kuchyne však patria vybavením k tým najdrahším miestnostiam v domácnostiach a to hlavne preto, že do nich treba pomerne veľa nábytku, ale aj elektroniky. Ako sa dá teda pri zariaďovaní kuchyne ušetriť?


Kuchynský nábytok z poľských obchodov

Slováci dnes ešte stále využívajú možnosť nákupu nábytku v Poľsku. Za poľským nábytkom však už netreba cestovať za hranice, keďže už aj na Slovensku máme mnoho poľských nábytkárstiev. Poľský nábytok je vo všeobecnosti lacnejší, ale v prípade kuchynských liniek je rozdiel ešte badateľnejší. Keďže sa dá na kuchynskej linke takto ušetriť až niekoľko sto eur, využíva túto možnosť naozaj veľa ľudí. Treba si však uvedomiť, že poľský a teda aj každý lacný nábytok, nesie zo sebou isté riziká. Okrem toho, že je lacný je aj menej kvalitný a preto je pomerne časté, že sa dvierka skriniek obijú skôr, ako v prípade drahších liniek. To isté platí aj pri inom kuchynskom nábytku, akým je napríklad stôl a stoličky.

Kuchynský nábytok z hypermarketov

nábytok sa dnes dá nakúpiť aj v rôznych obchodných reťazcoch. Ceny kuchynských liniek sú aj v tomto prípade nízke, čomu zodpovedá aj ich kvalita. Kuchynské linky, ktoré človek bežne kúpi v nejakom hypermarkete, kde majú v podstate všetky druhy tovaru, bývajú vyrobené v rôznych kútoch sveta a ich životnosť je naozaj nižšia ako životnosť kuchynských liniek z malých nábytkárstiev. Možnosť lacného nábytku ponúkajú aj rôzne komerčné reťazce nábytkárstiev, ktoré sa nachádzajú v každom väčšom meste. Ak si teda kúpite kuchynskú linku napríklad v obchode akým je IKEA, zaplatíte menej.


Kuchynský nábytok z internetu

Ak chcete pri nákupe kuchynskej linky alebo stola a stoličiek ušetriť, môžete zvoliť aj internetový nákup. Mnoho nábytkárstiev má web stránky, na ktorých ponúkajú špeciálne zľavy a preto sa nákup na nich skutočne oplatí. V tomto prípade ide aj o kuchynský nábytok, ktorý je skutočne kvalitný a pritom lacnejší ako z kamenného nábytkárstva. Avšak s nákupom na internete prichádza aj isté riziko. Hlavným z nich je rozhodne fakt, že človek nemá možnosť si nábytok, ktorý si kúpi reálne pozrieť a preto sa môže v skutočnosti líšiť od toho, ktorý vidno na web stránke na obrázku. Problémom v tomto prípade nie je to, že by človek nemohol nábytok vrátiť, ale čas, ktorý stratí takýmto vybavovaním.

Záhradné jazierko

Jazierka sa v súčasnosti čoraz viac dostávajú do popredia a sa stávajú estetickým doplnkom v našich záhradách. Záhradné jazierka doplnené o fontánu, prípadne kaskádu, ktorou neustále preteká voda alebo potôčik sú potom jedinečným a vyhľadávaným miestom na oddych. 

 

Jazierko sa dá vybudovať prakticky na každom mieste v záhrade. Nemalo by byť umiestnené pod väčšími stromami, pretože  z nich opadáva lístie, alebo ihličie, ktoré na dne jazierka kvasí a vytvára jedovaté plyny a  tým sa narúša biologická rovnováha v jazierku. Ideálne je miesto na ktorom sa počas dňa strieda tieň so slnečným žiarením. Takéto prostredie zaručí ideálne prostredie pre živočíchov ,či širokej škály močiarnych a vodných rastlín.


Jazierko je možné vybudovať akéhokoľvek možného tvaru. Pri návrhu rozmerov však treba zvážiť hĺbku a aké množstvo vody chceme mať v jazierku.Ak chceme mať v jazierku veľké množstvo vody (napr. kvôli rybám t.j. min. 10,0 m3 vody), tak je samozrejmé, že je potrebné navrhnúť väčšie rozmery.  Rôzne hĺbkové zóny v jazierku sú dôležité a potrebné predovšetkým pre živočíchy a rastliny žijúce v jazierku. Každý živočích alebo rastlina potrebuje pre svoj rast a vývoj rôznu hĺbkovú zónu.

Jazierko môžme rozdeliť na 3 zóny. 


Močiarna zóna– hĺbka vody cca 20cm
Je to najdôležitejšia zóna pre močiarne rastliny. Tieto močiarne rastliny tvoria skrýše a základný zdroj potravy pre mnohé drobné vodné živočíchy. Do takejto zóny sa vysádzajú rastliny ako sú napr. viacročne byliny (Mäta vodná), trstiny (Pálka) a iné močiarne rastliny (Záružlie močiarne, Iskerník, Kosatce) a pod.


   
Plytká zóna- hĺbka vody cca 30-70cm
Prechodná zóna medzi močiarnou a hĺbkovou zónou. Táto zóna je potrebná pre istý druh vodných rastlín ako aj pre väčšie vodné živočíchy (ryby, obojživelníky), kde sa môžu v hustom poraste rozmnožovať a prijímať prirodzenú „prírodou ponúknutú" potravu. Do tejto zóny vysádzame menšie lekná, trstiny a iné podhľadinové vodné rastliny.
   

Hlboká zóna– hĺbka vody až 2 m

Slúži pre pohyb dospelých rýb, kde majú dostatočný pokoj a skrýšu pred stresovými situáciami. V tejto zóne sú sústredené ryby pri veľkých horúčavách alebo silných mrazoch. V lete sa totiž táto zóna neprehrieva a udržiava si svoju klímu, v zime je to zase najteplejšie miesto v jazierku, ktoré nezamŕza (teplota vody cca 4 stupne).   

Na dne jazierka (v hlbokej zóne) sa nachádza kal, ktorý vzniká z rybích výkalov, zo zvyškov odumretých rastlín a živočíchov, z opadaného lístia a pod. Dno jazierka treba pravidelne čistiť cca 2-4 roky odstránením nebezpečného kalu napr. pomocou vodného vysávača.

Takže poďme na postup.

Pomocou piesku, malých drevených kolíkov alebo hadice si vyznačte obrysy Vášho plánovaného jazierka a môžte si aj naznačiť približné rysy úrovní jazierka.



Potom sa pustíme do výkopu jazierka. Hrany nesmú byť ostré a nemôžu sa v našom vykopanom jazierku nachádzať kamene, aby nám neprerezali fóliu. 



Natiahneme izolačný materiál, ktorý nám aj ochráni fóliu od prederavenia. Položíme jazierkovú fóliu, čím hrubšia, tým dlhšie vydrží, ale horšie sa tvaruje. Samozrejme sa ju snažíme čo najviac vytvarovať podľa požadovaných úrovní. 


Potom sa pustíme do zakrývania fólie kameňmi. Predsa, fólia nieje 2x estetická. 



Postupne jazierko napúšťame a sadíme jednotlivé rastliny. Samozrejme netreba zabudnúť na filter, ten nám pomôže udržať jazierko čistejšie. 

Jazierko necháme pár dní postáť a až tak pridáme posledný prvok nášho jazierka - rybičky.

Ako sú napríklad uvádzam koi kapry, závojnatky, zelená forma parmičky nádhernej alebo panciernik škvrnitý. 



sobota 16. apríla 2011

Staré lieky nepatria do koša!

V odpade končia neraz aj nerozbalené lieky ale predpisujú sa vo veľkom a plytvá sa nimi. Málokto však vie, že po uplynutí doby použiteľnosti sa z liečiv stáva nebezpečný odpad. A ten treba odborne zneškodniť.

Ľudia na Slovensku ročne vrátia do lekární vyše 80 ton nespotrebovaných liekov a prípravkov po dátume expirácie. Likvidujú sa v špeciálnych spaľovniach. So zberom liekov sa u nás začalo pred 16timi rokmi a darí sa mu. Liekmi, či už na predpis, alebo bez neho, sa u nás stále plytvá. Vo dvoch spaľovniach nebezpečného odpadu v Šali a v Kysuckom Novom Meste končia tony nespotrebovaných liekov a liekov po čase expirácie. Dokonca v Amerike ich spaľovaním vytvárajú energiu. Vyrobia toľko energie, ktoré pokryju ročnú spotrebu vyše 300 domácností.



Ešte pred takými 16 rokmi domácnosti bežne vyhadzovali staré lieky do kontajnerov, dnes ich zberajú vo všetkých lekárňach. Ľudia túto separáciu berú vážne. Najviac sa vracajú lieky, ktoré mali ľudia prepísané na recept. Tvoria až 80 percent,

Druhotný zber liekov spustil Štátny ústav na kontrolu liečiv v roku 1996, na vypracovaní metodiky zberu sa podieľala bratislavská spoločnosť Modrá planéta. Stará sa nielen o zber a zvoz liekov zo všetkých lekární, ale aj o bezpečnú likvidáciu v spaľovniach nebezpečného odpadu. „Je to jediná separovaná časť komunálneho odpadu, ktorá funguje bez problémov,“ hovorí majiteľ firmy Roman Čech. Zabezpečuje, aby sa chemikálie z liekov nedostávali na skládky a do spaľovní komunálneho odpadu, kde by mohli ohroziť podzemné vody a ovzdušie.
Kým v roku 1998 sa vyzbieralo 12 ton starých liekov, už o rok to bol dvojnásobok, v roku 2006 až 80 ton. „Slováci sú síce v tomto disciplinovaní, no na druhej strane to svedčí o plytvaní liečivami. Keď sa občas pozrieme do vriec, v ktorých sa liečivá zvážajú, nájdu sa v nich celé neotvorené balenia,“ povedal Čech.


Takže ak máte doma staré lieky, šup, šup s nimi do lekárne....