Internetová parfuméria Vonaj.eu/
Parfumeria Vonaj.eu

pondelok 27. júna 2011

Domáce hnojivo

Vedeli ste o tom, že hnojivo pre rastliny nemusíme kupovať iba v obchode, ale môžeme využiť našu domácnosť?
Fantasticky funguje ako hnojivo obyčajná kávová usadenina. Používa sa napríklad na hnojenie balkónových kvetov, ale aj pažítky, či bazalky. Osvedčené hnojivá pre izbové rastliny sú tiež studený čaj, staré pivo, vychladnutá voda, v ktorej sa predtým varili zemiaky alebo voda po varení vajíčok na tvrdo. Špeciálne hnojivo na palmy získate, ak ich budete zalievať vodou, v ktorej sa predtým varila šošovica. Budú mať nádherné lesklé listy. Ak chcete presadiť palmy, alebo fikusy, skúste si odložiť šupky so zemiakov, banánov, alebo jabĺk a pri presadzovaní ich primiešajte do spodnej pôdy v kvetináči. Neobávajte sa zápachu, pretože takéto organické hnojivo sa veľmi rýchlo rozloží.


Ani použité papierové vrecúška s čiernym čajom nemusíme vyhadzovať. Ak ich zahrabeme do hĺbky asi 5 cm ku všetkým veľkým rastlinám budú pôsobiť asi 6 týždňov, ako hnojivo. Môžeme nimi prihnojiť aj kaktusy, vtedy pôsobia až 10 týždňov. Vyvarená voda z ryže je tiež skvelým hnojivom na izbové rastlinky, či kvety.

Ak máte doma akvárium, taktiež nevylievajte kal pri čistení do odpadu. Perfektne poslúži vašim kvetinám.
A kuriozita na koniec. Ak máte doma malé bábätko, ktoré sa pocikáva do papierových plienok – vysteľte nimi dno kvetináčov veľkých rastlín, ktoré potrebujú veľa vlahy (banánovník, lopatkovec). Pozor, plienky musia byť naozaj pocikané. Takto vám nahradia na dva mesiace hnojivo. A vraj, keď po roku  budete presádzať rastliny do väčšej nádoby, po plienkach nenájdete ani stopy. (ešte som neskúšal... )

štvrtok 23. júna 2011

Zakladáme trávnik

Plocha trávnika sa skladá z miliónov rastlín. Každá rastlinka by sama o sebe nevydržala denné zaťaženie pri našľapovaní užívateľov. Až vďaka veľkému počtu rastlín sa zaťaženie rozloží. Aj napriek tomu pri našľapovaní odumiera stará tráva a musí sa nahradiť novou, mladou trávou.

Trávnik musí teda stále dorastať a kosením sa zbavuje starej trávy. Len potom sa môže regenerovať a je pripravený odolávať stálemu zaťaženiu. Plynulý rast možno dosiahnuť ale len pravidelným prísunom živín. Najlepšie výsledky sa dosiahnú, keď sa trávnik hnojí 2 - 3 krát za vegetačné obdobie organicko - minerálnymi hnojivami NPK. Prvé hnojenie by sa malo vykonávať skoro na jar, druhé hnojenie skoro v lete, tretie hnojenie možno vykonať špeciálnymi hnojivami v neskorom lete alebo na začiatku zimy.



Kto kladie dôraz na pestovaný trávnik, ten ho kultivuje, to znamená kyprí, prevzdušňuje a ničí burinu 2 x za rok. Raz neskoro na jar a raz v neskorom lete. Pri kultivácii (vertikálny rez) nože kultivátora rozrezávajú trávne trsy a tak pomáhajú tráve dýchať. Tiež prísun vody a hnojiva môže potom opäť fungovať. Odpad z kultivovania je v každom prípade nutné z trávnika odstrániť a je ho možné  kompostovať. Pri kultivácii by mala byť pôda suchá, ale nie vysušená, pretože do príliš tvrdej pôdy nemôžu preniknúť nože kultivátora.

Založenie nového trávnika

Najlepšie termíny pre siatie trávnika sú jar a jeseň, pričom prednosť by sa mala dať jeseni, pretože novo zasiatý trávnik trávnik môže cez zimu v pokoji rásť a nešliape sa po ňom. Pred sejbou sa musí pôda nakypriť do hĺbky, najmenej na hĺbku rycích vidiel, je nutné odstrániť zvyšky korienkov, kamene a burinu. Po pripravení pôdy sa plocha, ktorá sa bude osievať, nahrubo zarovná do roviny a pre nový trávnik sa 2-3 dni pred sejbou do hornej vrstvy pôdy zapracuje 60 g trávneho hnojiva, napr Floraself, cca 5 cm hlboko.

Za dva dni je pôda natoľko usadená, že možno plochu, ktorá sa bude osievať, presne vyrovnať. Aby bol trávnik hustý a odolný, rovnomerne sa rozoseje 20-25 g kvalitnej trávnej zmesi na m2. Praktickou metódou je tiež zmiešanie osiva s pieskom a následné rozosiate sejacím vozíkom. Nakoniec sa plocha uválcuje a opatrne pokropí 5 litrov/m2.


Dôležitá je vyvážená zmes osiva. Kvalitná trávna zmes obsahuje trávne semená, ktoré tvoria silné korene a rastú do šírky namiesto do výšky, je z nich malé množstvo odpadu pri kosení a sú odolné. V ponuke sú napr ozdobné trávniky, úžitkové trávniky, športové trávniky a špeciálne zmesi, ako napr. trávnik na tienisté miesta.

utorok 21. júna 2011

Zateplite svoj dom a ušetríte

Skúsili ste si niekedy spočítať, koľko vás ročne stojí energia, ktorú potrebujete na vykúrenie vašej domácnosti? Viete o tom, že z celkovej spotrebovanej energie ide až 60% na zabezpečenie tepla vo vašej domácnosti? Ak sa prejdete po svojom okolí zistíte, že čoraz viac starších bytoviek odrazu naberá nový oveľa krajší vzhľad. Nielenže bytovky naberajú novú vizáž, sú oveľa krajšie a pôsobia moderným dojmom, ale čo je najdôležitejšie, obyvatelia týchto bytoviek šetria nemalé finančné prostriedky. Pýtate sa, ako je to možné? Väčšina spoločenstiev bytov sa rozhodla pre radikálnu zmenu sa tou bolo zateplenie domu. Súčasťou zateplovacieho procesu je aj výmena starých okien za nové, čo tiež vo veľkej miere vplýva na únik tepla. Zatepľovanie má zmysel najmä v starších panelových bytoch, v ktorých sú úniky tepla veľmi veľké. 


Pri rekonštrukcií sa používa len najmodernejší a vysokokvalitný stavebný materiál. Práce sú realizované v čo najkratšom časovom intervale, aby nedochádzalo k zbytočnému narúšaniu obyvateľov bytov. Na zatepľovanie sa používajú materiály na báze sklenej vlny, minerálnej vlny alebo penový polystyrén. Všetky spomenuté materiály majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Rozdiel je najmä v cene. Materiály na báze minerálnej a sklenej vlny majú vyššiu cenu, ale dokážu prepúšťať vodnú paru, neprepúšťajú do miestnosti hluk a sú odolné voči požiaru. Naproti tomu polystyrén je lacnejší, ale treba povedať, že je to horľavý materiál a často sa objavujú prípady, kedy dôjde k problémom s jeho chemickou stálosťou, a tiež z hľadiska ekológie nie sú príliš vhodné. Tak pre ktorý sa rozhodnete? 

Kvalitné žumpy

V súčasnosti sa čoraz väčší dôraz kladie na kvalitu životného prostredia a environmentálne inžinierstvo sa stáva prvoradým pri riešení problémov s odpadom. Klasické žumpy boli súčasťou každej domácnosti na dedine. Dnes ich nahradila verejná kanalizácia. 

Do popredia sa však opäť dostávajú žumpy a septiky, ktoré domácnostiam dokážu ušetriť nemalé finančné prostriedky. Žumpy využívajú najmä domácnosti na dedinách, kde ešte nie je vybudovaná verejná kanalizácia, ale aj domácnosti, ktoré sú presvedčené o tom, že táto investícia je oveľa nižšia ako pravidelné poplatky mestu za verejnú kanalizáciu. 


Žumpa slúži ako vodotesná nádrž, v ktorej sa kumuluje splašková voda z domácnosti a jej obsah sa pravidelne odváža fekálnym vozidlom na čističku odpadových vôd. Žumpy ponúkané spoločnosťou mirosep.sk sa umiestňujú pod povrch, majú valcový tvar a nie je potrebné ich zabetonovávať. Každá žumpa má poklop pomocou ktorého si majiteľ jednoducho kedykoľvek zistí aktuálny stav odpadu v žumpe. Tento otvor slúži aj na odčerpávanie obsahu nádrže fekálnym vozidlom. Obsah žúmp je rôzny a volí sa podľa počtu ľudí, ktorí objekt obývajú. 

Žumpa nie je čistiace zariadenie, ale slúži len na zhromažďovanie fekálií a odpadových vôd. Pri žumpe nepotrebujete stavebné povolenie, naopak, ak sa rozhodnete pre septik, či čističku bez stavebného povolenia sa nezaobídete. Ak si objednáte žumpu v mirospe.sk automaticky získate nielen záručný list, ale aj protokol o skúške tesnosti a prehlásenie výrobcu o zhode. Každý záujemca si sám vyberá materiál z ktorého bude žumpa zhotovená. V ponuke majú plastové žumpy, sklolaminátové žumpy , plastové septiky, sklolaminátové septiky, ale aj nádoby na dažďovú vodu.

Vaňa či sprchový kút?

Chystáte sa na rekonštrukciu kúpeľne, alebo si práve zariaďujete svoj nový dom či byt a hľadáte vhodnú inšpiráciu? V prvom rade by ste si dobre mali rozmyslieť, ako si svoju kúpeľňu predstavujete. Dôležité je vopred si stanoviť na aký účel bude kúpeľňa slúžiť a čo všetko v kúpeľni chceme mať. Najme v panelákoch je treba brať do úvahy fakt, že v kúpeľni býva zväčša umiestnená aj práčka, keďže priestor na vytvorenie práčovne väčšinou neexistuje. Taktiež je dôležité vedieť, či bude kúpeľňa a WC spojené alebo oddelené. Ďalším dôležitým krokom je zvoliť si správnu farbu obkladačiek, ktoré budú v kúpeľni použité. Nemenej dôležité je osvetlenie kúpeľne a rozmiestnenie svietidiel. Nezabúdajte nato, že v kúpeľni by ste mali mať dostatok svetla, teda okrem klasickej lampy mali byť v kúpeľni aj bodové svietidlá. Obľúbené sú svietidlá značky massive. Umývadlo by malo byť dostatočne hlboké, v prípade veľkej kúpeľne môžeme umiestniť dve umývadla vedľa seba pre lepší komfort rodinných príslušníkov. 


Za najdôležitejšie rozhodnutie považujem výber sprchového kúty či vane. Uvažujete nad tým, či sa radšej kúpete alebo len sprchujete. Berte však do úvahy aj fakt, že vaňu môžete použiť aj ako priestor na ručné pranie či na iný účel. 

V kúpeľni, ktorá má len niekoľko metrov štvorcových je ako lepšia alternatíva použitie rohovej vane, či sprchového kútu s väčšou vaničkou, ktorá môže slúžiť aj ako vaňa. Klasická vaňa má rozmer 160x70 cm, pohodlné veľké vane s výrivkami majú oveľa väčšie rozmery, naproti tomu vanička sprchového kútu má rozmer len 90x90 cm, čiže nám zaberie oveľa menej miesta. Dnes už totiž výrobcovia sprchových kútov berú do úvahu najmä praktickosť. Vo veľkom rodinnom dome si môžete bez problémov umiestniť aj obrovskú vaňu, sprchový kút a stále budete mať dostatok priestoru, v byte ste však obmedzený priestorom. 

A čo dodať na záver? Podstatné je, aby ste sa vo svojej kúpeľni cítili pohodlne, predsa bude súčasťou vašej domácnosti a bude slúžiť výlučne vám!

Kúpeľňové okná

Bývate v paneláku a máte pocit, že vo vašej kúpeľni je neustále ťažký a suchý vzduch? Ideálnym riešením by bolo priestor vyvetrať a vymeniť tak ťažký vzduch. Ale ako môžeme vyvetrať, keď nám v miestnosti chýbajú okna? Tento problém trápi každého, kto býva v paneláku. Ideálne by bolo prebúrať stenu a vsadiť do nej okno. To však vo väčšine prípadov nie je možné, pretože kúpeľňa sa nachádza v mieste, kde nie je možné okno vsadiť. Ideálnym riešením bude namontovanie funkčnej čističky vzduchu alebo klimatizácie, vďaka čomu bude vzduch neustále cirkulovať.


Jednoduchšie to budú mať majitelia bytov, ktorí majú kúpeľňu situovanú do strany, kde je možné spraviť menšiu technickú úpravu a kde existuje možnosť prebúrať stenu. Rovnako tento problém riešia aj majitelia najmä starších domov, v ktorých sa s oknom v kúpeľni nepočítalo. Ak patríte do tejto druhej skupiny, máte šťastie, pretože svoj problém môžete vyriešiť. Chcete mať vo svojej kúpeľni neustále svieži a čerstvý vzduch? Potom je správny čas zamyslieť sa nad tým, či si dodatočne nevymurujete okno vo svojej kúpeľni. Vzhľadom nato, že kúpeľňa je pomerne vlhkou miestnosťou odporúčame Vám siahnuť po plastových oknách, ktoré sú na údržbu veľmi jednoduché a vydržia vám dlhé roky. Drevené okná či eurookna sa do vlhkých miestností neodporúčajú. Okno kúpeľňu krásne presvetlí a opticky zväčší. Pokiaľ bývate v dome a máte kúpeľňu situovanú na poschodí siahnite po stropnom okne. Obľúbené a najmä cenovo dostupné sú plastove okna salamander. Pri výbere vhodného okna berte ohľad na priestor a myslite nato, že okno by malo mať nepriehľadné sklo, najčastejšie sa volí sklo s ornamentom, či tzv. mliečne sklo.