Internetová parfuméria Vonaj.eu/
Parfumeria Vonaj.eu

piatok 16. decembra 2011

Garážové brány

Neodmysliteľnou súčasťou dnešného života je auto a bývanie.Bez jedného či druhého si veľa ľudí nedokáže bežný život ani predstaviť. Oba tieto pojmy spája pojem iný, a to garáž. U nových rodinných domov sa stáva úplnou samozrejmosťou mať garáž či dokonca u majetnejší majiteľov dvojgaráž. 
Ako takú garážuzavrieť? Existuje niekoľko rôznych typov garážových brán. Najjednoduchšie sú výklopné Garážové brány, ďalším typom súrolovacie brány, ale vďaka svojim vynikajúcim technickým parametrom sú najrozšírenejšie sekčné garážové brány. SekčnéGarážové brány, oproti predtým menovaným iným typom garážových brán, majú nielen výborné tepelnoizolačné vlastnosti,ale aj širokú škálu dizajnu a sú najúspornejšie na potrebný priestor.
Garážové brány sú určené prevažne pre štandardné garáže, dvojgaráže alebo vjazd do hromadných garáží, tým sa garážové brány líšia od priemyselných brán. Ďalším rozdielom je aj vonkajšídizajn a použitý pohon. Dôležitou, ale často opomínanú súčasťougarážových brán, je pohon. Úplne štandardný je tzv stropnýpohon. Na trhu nájdete širokú ponuku pohonov garážových brán rôznej kvality a ceny. Najlacnejšie garážové brány môžete nájsť v ponuke špecializovaných supermarketov. Je však samozrejmosťou, že brány aj pohony treba nakupovať u profesionálnych a odborných firiem.


Tu sa oveľa viac, než kde inde, uplatní porekadlo: "nie sme tak bohatí, aby sme kupovali lacné veci."

sobota 12. novembra 2011

Novostavby na Slovensku


Novostavby pribúdajú ako huby po daždi. Slovensko sa stagnácie vo výstavbe bytov v najbližších rokoch pravdepodobne nedočká. Naďalej totiž medziročne rastie počet rozostavaných bytov po celom Slovensku. Len v Bratislave je cca 3 700 dokončených a neobsadených novostavieb a ďalšie sú vo výstavbe. Čiže ak si plánujete kúpiť nové bývanie, máte a budete mať z čoho vyberať. Do roku 2013 bude mať Bratislava o päť štvrtí viac. Developérske firmy sa už nezameriavajú len na bohatú klientelu, ale momentálne väčšinou na mladých ľudí, ktorí potrebujú takzvané štartovacie byty. Jednoducho veľké honosné novostavby sa už tak dobre nepredávajú ako kedysi. Preto veľa developerov začalo prerábať veľké mezomety na malé obytné jednotky.  Nedostatkovým tovarom sú totiž novostavby do 70 metrov štvorcových. Ceny sú rôzne v závislosti od lokality na celom Slovensku.  Cena bytov v Bratislave je vždy rádovo vyššia ako v ostatných regiónoch Slovenska.  No od začiatku roka 2009 ceny nehnuteľností neustále klesajú a meter štvorcový sa pohybuje na úrovni z roka 2007. Aj pri novostavbách platí, že dnes je síce oficiálne na trhu pánom kupujúci, ak však je k dispozícii správny produkt za správnu cenu, karta sa veľmi rýchlo obracia. Preto ak nájdete pre Vás ideálny byt, neváhajte ho kúpiť. Za každou develeperskou firmou stojí nejaká banka, čiže ak nemáte na to, aby ste si kúpili svoju nehnuteľnosť v hotovosti, rýchlo a jednoducho to vybavíte cez hypotéku v danej banke.  Ešte aby som nezabudol, ľudia túžia stále po väčšom a väčšom konforte, preto pomaly v každej novostavbe nájdete aj socálne zázemie. Ako bary, reštaurácie, kaderníctva, obchody a mnoho iného. Tak prečo kupovať starú barabizňu, keď už zajtra môžete bývať v jednej z mnohých novostavieb.


piatok 28. októbra 2011

Čo znamená napínané stropné podhľady?

Jedná sa o polyvinylovej fóliu, hrúbky 0,2 mm, ktorá sa inštaluje do obvodových líšt, ktoré sú súčasťou dodávky. Prednosťou tejto fólie je vysoká flexibilita (je možné z nej ľahko vytvoriť takmer akýkoľvek tvar),  dlhá životnosť s minimálnou údržbou (na stropné podhľady je záruka 10 rokov) a nadčasový dizajn.


Podhľady zo závesnej PVC fólie sa robia na mieru a na želanie aj s integrovaným osvetlením. Podhľad z fólie je zmontovaný za jediný deň a vypratanie miestností nie je nutné. Napínané stropy sa dodávajú vo veľkej škále farieb a povrchových úprav. PVC stropy sú odolné voči pôsobeniu vody, soli medi, 15% kyseline sírovej a 10% kyseline dusičnej. Ďalej je fólia netoxická a ľahko umývateľná. Vďaka antistatickým vlastnostiam odpudzuje žmolky a prach. Je vhodná aj pre alergikov. Napínané stropy sa pre svoju veľkú odolnosť proti vlhku a vode veľmi dobre hodia do miestností s bazénmi a do kúpeľní. Veľkou výhodou je, že na PVC fólii sa netvorí para a ďalej, že zabraňuje priechodu vlhkosti ku konštrukciám, ktoré sa nachádzajú nad fóliou.Významnou vlastnosťou napínaných podhľadov je tzv. tvarová pamäť, a preto nie je problém dodatočne fóliu demontovať a znovu nainštalovať.

Rovnako ľahko je možné do stropného podhľadu nainštalovať bežné osvetlenie, ako sú bodové svetlá, halogény alebo žiarivky. Dopredu je však nutné na strop inštalovať nosiče svetiel, ktoré sú súčasťou dodávky a pripraviť rozvody elektrickej energie. Pri inštalácii dvoch a viacerých okruhov osvetlenia je možné ľahko meniť atmosféru v miestnosti podľa okamžitej nálady, či účelu - napríklad pri projekcii stlmiť svetlá tak, aby nerušila a pritom osvetľovali priestor. Tvar stropného podhľadu môže byť plochý, oválny, oblúkový, okrúhly alebo priestorový, lomený a viacúrovňový. U napínaného stropu nie je žiadny problém s inštaláciou s rôznymi prestupmi pre klimatizáciu akéhokoľvek tvaru či veľkosti. Osvetlenie v kombinácii s lesklými fóliami dotvára celkový vzhľad interiéru a vhodným umiestnením umocňuje celkový dojem. 

Nemožno presne definovať, čo je a čo nie je možné s napínaným stropom vytvoriť. Ako každý materiál má svoje limity, no napriek tomu architekt dokážu spraviť i veľmi komplikované interiéry. Napínané stropné podhľady z PVC fólie sa podľa odborníkov prispôsobia všetkým podmienkam v miestnosti, ako je napríklad zošikmenie, klenby, najrôznejšie výklenky a podobne. Konštrukcia môže byť namontovaná v ľubovoľnej výške medzi múrmi, a zníži tak svetelnú výšku miestnosti.

Odporúčame zavesené podhľady z PVC fólie k rýchlej, nenákladnej a kvalitnej rekonštrukcii obytných miestností.

sobota 15. októbra 2011

Kuchyňa - centrum Vášho domova

Kuchyňa nie je len miestnosť, v ktorej trávime niekoľko minút na začiatku a na konci každého dňa, kedy pri raňajkách unáhlene počítame každú minútu, aby sme už boli na ceste do práce. Tendencia moderného bývania nás nabáda k tomu, aby sa naša kuchyňa premenila na srdce domu, kde sa stretávame so svojimi blízkymi.

Predstavte si krásnu modernú kuchyňu, zariadenú presne podľa našich predstáv a želaní. Kuchyňa je nielen dielom rýdzo praktickým, ale aj umeleckým. Pri výbere kuchyne by sme mali dodržiavať niekoľko zásadných pravidiel. Popri technickej dokonalosti a dobrej používateľnosti by sme mali posudzovať estetiku a dizajn kuchyne. Dôležité je, aby dodávateľ dodal kuchynskú linku ako komplet, teda, aby jedna firma vymyslela a dodala plány na rekonštrukciu, vyrobila kuchyňu vrátane spotrebičov, renovovala podlahy a urobila všetky súvisiace činnosti. Zásadné je, aby partner pre rekonštrukciu kuchyne bol spoľahlivý. Musí mať preukázateľnú históriu, referencie a udržiavané webové stránky. Podstatné tiež je to, aby dielo bolo odvedené v termíne. Na rekonštrukciu kuchyne je dobre mať písomnú zmluvu. Základom úspechu je, aby si podobu kuchyne mohol ovplyvniť ten, kto bude doma tráviť najviac času. Tým je zvyčajne pani domu. Detailné zameranie kuchyne a priestor pred rekonštrukciou je zdanlivo samozrejmé, ale často bohužiaľ opomínané. Lepšie firmy Vám i podobu kuchyne navrhnú vo formáte 3D obrázkov.


Na trhu nájdete širokú ponuku kuchýň a kuchynských liniek rôznej kvality a rôzne ceny. Najlacnejšie môžete nájsť aj na pultoch špecializovaných supermarketov. Je však samozrejmosťou kuchyne nakupovať u profesionálnych odborných firiem.

nedeľa 25. septembra 2011

Nábytok, ktorý vonia exkluzivitou


Ak sa práve rozhodujete nad kúpou nového nábytku, určite by ste si mali pozrieť stránku www.stolicky-stoly.sk . Nájdete na nej široký sortiment od zariadenia kuchyne, pracovne až po záhradný nábytok. Tak prečo si neobstarať nové zariadenie jedálne? Určite vás zaujmú jedálenské stoly a stoličky. A čo tak obývačka? Fantastické kreslá za super ceny a konferenčné stoliky.  Ceny sa pohybujú od „ľudových“ až po exkluzívne.  Na stránke nájdete aj vždy zaujímavé akcie.  Sú aj partnerom Lyonessu, takže nakupovať sa u nich oplatí. Nemusíte sa báť o bezpečnosť nákupu. Sú držiteľmi certifikátu Bezpečný nákup od Slovenskej asociácie pre elektronický obchod. Ak chcete byť stále informovaný o novinkách, pridajte si stránku do Facebooku.  


pondelok 19. septembra 2011

Samolepky na stenu - Nový hit v bytových dekorácií

Chystáte sa zútulniť Váš byt či dom? Nebaví Vás prázdne steny vo Vašej izbe a pritom obrazy Vám neprídu dosť zaujímavé? Chcete potešiť vaše známe originálnym darčekom?

Rád by som Vám predstavil hit súčasnej doby v oblasti samolepiacich bytových dekorácií. Jedná sa o špeciálne vynilové samolepky na stenu, ktoré sú vďaka svojej špeciálnej charakteristike opakovateľne aplikovateľné na stenu na rozdiel od bežných samolepiacich tapiet. Miesto, ktoré pre samolepku vyberiete, nemusí byť posledná - ak sa Vám zvolená plocha nezdá ideálna, dekoráciu môžete ľahko odlepiť a preniesť na iné miesto alebo ju nahradiť iným napr. "sezónnym" motívom. Zásadnou výhodou týchto samolepiek na stenu je, že tiež môže slúžiť ako šablóna pre náter izbových malieb, je teda možné "zadarmo" samolepiace dekoráciu zásadne rozšíriť.


Vynilová samolepka na stenu (ale aj na skriňu, chladničku, kuchynskú linku, atď) sa môže stať tak malým doplnkom, a aj centrálnym prvkom vo Vašom byte. V súčasnej ponuke motívov internetových obchodov si vyberie každý. Moderné a extravagantné motívy pre mladú a strednú generáciu, motívy pre športovcov, kvetinové vzory pre romantikov, motívy pre milovníkov hudby a veľa ďalších. Počet motívov navyše priebežne predajcovia rozširujú.

Samolepiace dekorácie nie sú určené len do domácnosti - skrášliť si môžete aj akýkoľvek komerčný priestor, nech sa jedná o obchody, reštaurácie, sídla, kancelárie, rokovacie miestnosti, apod. Aplikácia je podstatne jednoduchšia ako lepiť tapety na stenu. Aplikáciu zvládne naozaj každý.

pondelok 5. septembra 2011

Nábytok od výrobcu

Nájsť v dnešnej dobe kvalitný nábytok je do určitej miery umenie. Je dôležité si vybrať štýl a charakter, v ktorom sa budete cítiť dobre. 


V dnešnej dobe je veľmi populárne moderné interiéry domov a bytov kombinovať. Osvedčil sa rustikálny nábytok z dreva. Tak ak ste aj Vy niekedy túžili žiť v časoch dávnych - minulých, je jednoduché si to splniť. Zvoľte si nábytok, ktorý má tradíciu. Aby aj po rokoch keď sa rozhodnete si niečo dokúpiť to bolo možné. Preto odporúčame výrobcu nábytku ktorý ma meno, prax a tradíciu. To sú kritéria ktoré sú v dnešnej dobre dôležité. Nezabudnite, k peknému bývaniu už netreba veľa. Interiér by nemal byť preplnený. Dbajte nato, aby ste mali pevnú posteľ. Kvalitná manželská posteľ z dreva je základ dobrého spánku a tým pádom aj vášho relaxu, oddychu a dobrej nálady. Nechajte si poradiť odborníkom. V prípade, ak potrebujete posteľ na mieru, obrátte sa na výrobcu. Drevená posteľ z masívu je investícia, ktorá sa vám vráti. Nekupujte lacnú posteľ, ktorá vám bude časom vŕzgať a kývať sa. Súčasťou postele by mal byť aj pevný drevený rošt. K spálni neodmysliteľné patrí šatníková skriňa a komoda na odkladanie vecí. Myslite nato, že nábytok z masívu je tou správnou voľbou pre váš príjemný pocit. Žite v harmónii s prírodou. Pretože na povrchovú úpravu nábytku sa používa prírodný eko-lak alebo včelí vosk, ktorý je nanášaný ručne, čo dodáva jedinečný dizajn každému výrobku .

nedeľa 4. septembra 2011

Plastové okná ako dizajnový prvok

Neodmysliteľnou súčasťou dnešného života je krásne a moderné bývanie. Bez tohto pojmu si veľa ľudí nevie bežný život ani predstaviť. Moderné bývanie sa v poslednej dobe často spája s pojmom iným, a to Plastové okná. U nových rodinných domov sa stáva úplnou samozrejmosťou mať plastové okná. Tento trend však zaznamenávame v poslednej dobe aj u mnohých panelových domov, ktoré prechádzajú rekonštrukciou, pri ktorej dochádza aj na výmenu okien. 
Existuje niekoľko rôznych typov okien, ide o drevené okná, eurookná, hliníkové okná. Vďaka svojim vynikajúcim technickým a izolačným parametrom sú najrozšírenejšie Plastové okná. Plastové okná, oproti predtým menovaným iným typom okien, majú nielen výborné tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj širokú škálu dizajnu. 


Plastové okná nie sú však len tepelne izolačným prvkom domu či bytu, ale aj prvkom estetickým, ktorý spája interiér s okolitým svetom a dotvára celkový dizajn domu. Na trhu nájdete širokú ponuku plastových okien rôznej kvality a ceny. Najlacnejšie plastové okná môžete nájsť v ponuke špecializovaných supermarketov. Je však samozrejmosťou plastové okná nakupovať u profesionálnych a odborných firiem. Tu sa oveľa viac, než kde inde, uplatní porekadlo: "nie sme tak bohatí, aby sme kupovali lacné veci".

piatok 1. júla 2011

Vždyzelené kríky

Vždyzelené kríky sa výborne kombinujú s ihličnanmi, no vyniknú i v susedstve listnatých aj opadavých drevín s farebnou kôrou alebo druhov kvitnúcich skoro na jar, ktorým vytvoria pôsobivé pozadie. Farebnosť skupín ladíme tak, aby smedreviny tmavej zelenej farby doplnili kultivarmi sivých, striebristých a modrastých odtieňov. Svieža svetlá zelená sa hodí k žltým a zlatistým odtieňom. Ihličnany môžeme použiť jednotlivo alebo v skupinách. Skupiny z ihličnanov vytvárame kombináciami vyšších, nižších a plazivých druhov, vytvárajúcich tmavšie a celoročne pôsobivé pozadie. Z listnatých druhov môžeme vhodným výberom vytvoriť vhodné pred pozadie zo vždyzelených skupín. Jednotlivo môžeme vysadiť pekne kvitnúci malý stromček alebo krík, najlepšie s farebnou kôrou, ktorý by vynikal aj v zime (javory, driene).


Po výsadbe rastlín urobíme mulčovanie, ktoré zabráni tomu, aby sme museli pôdu pravidelne plieť (odburiňovanie), občasné opatrné kyprenie pôdy okolo rastlín a primeraná zálievka. Polievame ráno alebo večer malým prúdom vody najlepšie mierne zohriatou na slnku, aby nedochádzalo k prudkému ochladeniu pôdy a rastlín rozohriatych slnkom. Dbáme aj na to, aby sa pôda zbytočne nevyplavovala prúdom vody a aby voda nedopadala na vždyzelené listy. Pri výsadbách na jeseň chránime pred zimou prikrývkou z lístia alebo z čečiny.

pondelok 27. júna 2011

Domáce hnojivo

Vedeli ste o tom, že hnojivo pre rastliny nemusíme kupovať iba v obchode, ale môžeme využiť našu domácnosť?
Fantasticky funguje ako hnojivo obyčajná kávová usadenina. Používa sa napríklad na hnojenie balkónových kvetov, ale aj pažítky, či bazalky. Osvedčené hnojivá pre izbové rastliny sú tiež studený čaj, staré pivo, vychladnutá voda, v ktorej sa predtým varili zemiaky alebo voda po varení vajíčok na tvrdo. Špeciálne hnojivo na palmy získate, ak ich budete zalievať vodou, v ktorej sa predtým varila šošovica. Budú mať nádherné lesklé listy. Ak chcete presadiť palmy, alebo fikusy, skúste si odložiť šupky so zemiakov, banánov, alebo jabĺk a pri presadzovaní ich primiešajte do spodnej pôdy v kvetináči. Neobávajte sa zápachu, pretože takéto organické hnojivo sa veľmi rýchlo rozloží.


Ani použité papierové vrecúška s čiernym čajom nemusíme vyhadzovať. Ak ich zahrabeme do hĺbky asi 5 cm ku všetkým veľkým rastlinám budú pôsobiť asi 6 týždňov, ako hnojivo. Môžeme nimi prihnojiť aj kaktusy, vtedy pôsobia až 10 týždňov. Vyvarená voda z ryže je tiež skvelým hnojivom na izbové rastlinky, či kvety.

Ak máte doma akvárium, taktiež nevylievajte kal pri čistení do odpadu. Perfektne poslúži vašim kvetinám.
A kuriozita na koniec. Ak máte doma malé bábätko, ktoré sa pocikáva do papierových plienok – vysteľte nimi dno kvetináčov veľkých rastlín, ktoré potrebujú veľa vlahy (banánovník, lopatkovec). Pozor, plienky musia byť naozaj pocikané. Takto vám nahradia na dva mesiace hnojivo. A vraj, keď po roku  budete presádzať rastliny do väčšej nádoby, po plienkach nenájdete ani stopy. (ešte som neskúšal... )

štvrtok 23. júna 2011

Zakladáme trávnik

Plocha trávnika sa skladá z miliónov rastlín. Každá rastlinka by sama o sebe nevydržala denné zaťaženie pri našľapovaní užívateľov. Až vďaka veľkému počtu rastlín sa zaťaženie rozloží. Aj napriek tomu pri našľapovaní odumiera stará tráva a musí sa nahradiť novou, mladou trávou.

Trávnik musí teda stále dorastať a kosením sa zbavuje starej trávy. Len potom sa môže regenerovať a je pripravený odolávať stálemu zaťaženiu. Plynulý rast možno dosiahnuť ale len pravidelným prísunom živín. Najlepšie výsledky sa dosiahnú, keď sa trávnik hnojí 2 - 3 krát za vegetačné obdobie organicko - minerálnymi hnojivami NPK. Prvé hnojenie by sa malo vykonávať skoro na jar, druhé hnojenie skoro v lete, tretie hnojenie možno vykonať špeciálnymi hnojivami v neskorom lete alebo na začiatku zimy.



Kto kladie dôraz na pestovaný trávnik, ten ho kultivuje, to znamená kyprí, prevzdušňuje a ničí burinu 2 x za rok. Raz neskoro na jar a raz v neskorom lete. Pri kultivácii (vertikálny rez) nože kultivátora rozrezávajú trávne trsy a tak pomáhajú tráve dýchať. Tiež prísun vody a hnojiva môže potom opäť fungovať. Odpad z kultivovania je v každom prípade nutné z trávnika odstrániť a je ho možné  kompostovať. Pri kultivácii by mala byť pôda suchá, ale nie vysušená, pretože do príliš tvrdej pôdy nemôžu preniknúť nože kultivátora.

Založenie nového trávnika

Najlepšie termíny pre siatie trávnika sú jar a jeseň, pričom prednosť by sa mala dať jeseni, pretože novo zasiatý trávnik trávnik môže cez zimu v pokoji rásť a nešliape sa po ňom. Pred sejbou sa musí pôda nakypriť do hĺbky, najmenej na hĺbku rycích vidiel, je nutné odstrániť zvyšky korienkov, kamene a burinu. Po pripravení pôdy sa plocha, ktorá sa bude osievať, nahrubo zarovná do roviny a pre nový trávnik sa 2-3 dni pred sejbou do hornej vrstvy pôdy zapracuje 60 g trávneho hnojiva, napr Floraself, cca 5 cm hlboko.

Za dva dni je pôda natoľko usadená, že možno plochu, ktorá sa bude osievať, presne vyrovnať. Aby bol trávnik hustý a odolný, rovnomerne sa rozoseje 20-25 g kvalitnej trávnej zmesi na m2. Praktickou metódou je tiež zmiešanie osiva s pieskom a následné rozosiate sejacím vozíkom. Nakoniec sa plocha uválcuje a opatrne pokropí 5 litrov/m2.


Dôležitá je vyvážená zmes osiva. Kvalitná trávna zmes obsahuje trávne semená, ktoré tvoria silné korene a rastú do šírky namiesto do výšky, je z nich malé množstvo odpadu pri kosení a sú odolné. V ponuke sú napr ozdobné trávniky, úžitkové trávniky, športové trávniky a špeciálne zmesi, ako napr. trávnik na tienisté miesta.

utorok 21. júna 2011

Zateplite svoj dom a ušetríte

Skúsili ste si niekedy spočítať, koľko vás ročne stojí energia, ktorú potrebujete na vykúrenie vašej domácnosti? Viete o tom, že z celkovej spotrebovanej energie ide až 60% na zabezpečenie tepla vo vašej domácnosti? Ak sa prejdete po svojom okolí zistíte, že čoraz viac starších bytoviek odrazu naberá nový oveľa krajší vzhľad. Nielenže bytovky naberajú novú vizáž, sú oveľa krajšie a pôsobia moderným dojmom, ale čo je najdôležitejšie, obyvatelia týchto bytoviek šetria nemalé finančné prostriedky. Pýtate sa, ako je to možné? Väčšina spoločenstiev bytov sa rozhodla pre radikálnu zmenu sa tou bolo zateplenie domu. Súčasťou zateplovacieho procesu je aj výmena starých okien za nové, čo tiež vo veľkej miere vplýva na únik tepla. Zatepľovanie má zmysel najmä v starších panelových bytoch, v ktorých sú úniky tepla veľmi veľké. 


Pri rekonštrukcií sa používa len najmodernejší a vysokokvalitný stavebný materiál. Práce sú realizované v čo najkratšom časovom intervale, aby nedochádzalo k zbytočnému narúšaniu obyvateľov bytov. Na zatepľovanie sa používajú materiály na báze sklenej vlny, minerálnej vlny alebo penový polystyrén. Všetky spomenuté materiály majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Rozdiel je najmä v cene. Materiály na báze minerálnej a sklenej vlny majú vyššiu cenu, ale dokážu prepúšťať vodnú paru, neprepúšťajú do miestnosti hluk a sú odolné voči požiaru. Naproti tomu polystyrén je lacnejší, ale treba povedať, že je to horľavý materiál a často sa objavujú prípady, kedy dôjde k problémom s jeho chemickou stálosťou, a tiež z hľadiska ekológie nie sú príliš vhodné. Tak pre ktorý sa rozhodnete? 

Kvalitné žumpy

V súčasnosti sa čoraz väčší dôraz kladie na kvalitu životného prostredia a environmentálne inžinierstvo sa stáva prvoradým pri riešení problémov s odpadom. Klasické žumpy boli súčasťou každej domácnosti na dedine. Dnes ich nahradila verejná kanalizácia. 

Do popredia sa však opäť dostávajú žumpy a septiky, ktoré domácnostiam dokážu ušetriť nemalé finančné prostriedky. Žumpy využívajú najmä domácnosti na dedinách, kde ešte nie je vybudovaná verejná kanalizácia, ale aj domácnosti, ktoré sú presvedčené o tom, že táto investícia je oveľa nižšia ako pravidelné poplatky mestu za verejnú kanalizáciu. 


Žumpa slúži ako vodotesná nádrž, v ktorej sa kumuluje splašková voda z domácnosti a jej obsah sa pravidelne odváža fekálnym vozidlom na čističku odpadových vôd. Žumpy ponúkané spoločnosťou mirosep.sk sa umiestňujú pod povrch, majú valcový tvar a nie je potrebné ich zabetonovávať. Každá žumpa má poklop pomocou ktorého si majiteľ jednoducho kedykoľvek zistí aktuálny stav odpadu v žumpe. Tento otvor slúži aj na odčerpávanie obsahu nádrže fekálnym vozidlom. Obsah žúmp je rôzny a volí sa podľa počtu ľudí, ktorí objekt obývajú. 

Žumpa nie je čistiace zariadenie, ale slúži len na zhromažďovanie fekálií a odpadových vôd. Pri žumpe nepotrebujete stavebné povolenie, naopak, ak sa rozhodnete pre septik, či čističku bez stavebného povolenia sa nezaobídete. Ak si objednáte žumpu v mirospe.sk automaticky získate nielen záručný list, ale aj protokol o skúške tesnosti a prehlásenie výrobcu o zhode. Každý záujemca si sám vyberá materiál z ktorého bude žumpa zhotovená. V ponuke majú plastové žumpy, sklolaminátové žumpy , plastové septiky, sklolaminátové septiky, ale aj nádoby na dažďovú vodu.

Vaňa či sprchový kút?

Chystáte sa na rekonštrukciu kúpeľne, alebo si práve zariaďujete svoj nový dom či byt a hľadáte vhodnú inšpiráciu? V prvom rade by ste si dobre mali rozmyslieť, ako si svoju kúpeľňu predstavujete. Dôležité je vopred si stanoviť na aký účel bude kúpeľňa slúžiť a čo všetko v kúpeľni chceme mať. Najme v panelákoch je treba brať do úvahy fakt, že v kúpeľni býva zväčša umiestnená aj práčka, keďže priestor na vytvorenie práčovne väčšinou neexistuje. Taktiež je dôležité vedieť, či bude kúpeľňa a WC spojené alebo oddelené. Ďalším dôležitým krokom je zvoliť si správnu farbu obkladačiek, ktoré budú v kúpeľni použité. Nemenej dôležité je osvetlenie kúpeľne a rozmiestnenie svietidiel. Nezabúdajte nato, že v kúpeľni by ste mali mať dostatok svetla, teda okrem klasickej lampy mali byť v kúpeľni aj bodové svietidlá. Obľúbené sú svietidlá značky massive. Umývadlo by malo byť dostatočne hlboké, v prípade veľkej kúpeľne môžeme umiestniť dve umývadla vedľa seba pre lepší komfort rodinných príslušníkov. 


Za najdôležitejšie rozhodnutie považujem výber sprchového kúty či vane. Uvažujete nad tým, či sa radšej kúpete alebo len sprchujete. Berte však do úvahy aj fakt, že vaňu môžete použiť aj ako priestor na ručné pranie či na iný účel. 

V kúpeľni, ktorá má len niekoľko metrov štvorcových je ako lepšia alternatíva použitie rohovej vane, či sprchového kútu s väčšou vaničkou, ktorá môže slúžiť aj ako vaňa. Klasická vaňa má rozmer 160x70 cm, pohodlné veľké vane s výrivkami majú oveľa väčšie rozmery, naproti tomu vanička sprchového kútu má rozmer len 90x90 cm, čiže nám zaberie oveľa menej miesta. Dnes už totiž výrobcovia sprchových kútov berú do úvahu najmä praktickosť. Vo veľkom rodinnom dome si môžete bez problémov umiestniť aj obrovskú vaňu, sprchový kút a stále budete mať dostatok priestoru, v byte ste však obmedzený priestorom. 

A čo dodať na záver? Podstatné je, aby ste sa vo svojej kúpeľni cítili pohodlne, predsa bude súčasťou vašej domácnosti a bude slúžiť výlučne vám!

Kúpeľňové okná

Bývate v paneláku a máte pocit, že vo vašej kúpeľni je neustále ťažký a suchý vzduch? Ideálnym riešením by bolo priestor vyvetrať a vymeniť tak ťažký vzduch. Ale ako môžeme vyvetrať, keď nám v miestnosti chýbajú okna? Tento problém trápi každého, kto býva v paneláku. Ideálne by bolo prebúrať stenu a vsadiť do nej okno. To však vo väčšine prípadov nie je možné, pretože kúpeľňa sa nachádza v mieste, kde nie je možné okno vsadiť. Ideálnym riešením bude namontovanie funkčnej čističky vzduchu alebo klimatizácie, vďaka čomu bude vzduch neustále cirkulovať.


Jednoduchšie to budú mať majitelia bytov, ktorí majú kúpeľňu situovanú do strany, kde je možné spraviť menšiu technickú úpravu a kde existuje možnosť prebúrať stenu. Rovnako tento problém riešia aj majitelia najmä starších domov, v ktorých sa s oknom v kúpeľni nepočítalo. Ak patríte do tejto druhej skupiny, máte šťastie, pretože svoj problém môžete vyriešiť. Chcete mať vo svojej kúpeľni neustále svieži a čerstvý vzduch? Potom je správny čas zamyslieť sa nad tým, či si dodatočne nevymurujete okno vo svojej kúpeľni. Vzhľadom nato, že kúpeľňa je pomerne vlhkou miestnosťou odporúčame Vám siahnuť po plastových oknách, ktoré sú na údržbu veľmi jednoduché a vydržia vám dlhé roky. Drevené okná či eurookna sa do vlhkých miestností neodporúčajú. Okno kúpeľňu krásne presvetlí a opticky zväčší. Pokiaľ bývate v dome a máte kúpeľňu situovanú na poschodí siahnite po stropnom okne. Obľúbené a najmä cenovo dostupné sú plastove okna salamander. Pri výbere vhodného okna berte ohľad na priestor a myslite nato, že okno by malo mať nepriehľadné sklo, najčastejšie sa volí sklo s ornamentom, či tzv. mliečne sklo.

nedeľa 15. mája 2011

Univerzálna nabíjačka


Dosť bolo káblov v stolíkoch! Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) pracuje na štandarte univerzálnej nabíjačke. Bude zameraná nielen na telefóny, ale aj na MP3/MP4 prehrávače, tablety, kamery, bezdrôtové slúchadlá, GPS a iné zariadenia. Výsledkom bude, že tieto produkty nebudú musieť byť dodávané s ich vlastnou nabíjačkou. Medzi firmy, ktoré sa zaviazali podporovať zariadenia na univerzálnu nabíjačku patrí väčšina mobilných operátrov a výrobcov telefónov


Univerzálna nabíjačka bude používať štandardné MicroUSB. Pričom napájací adaptér bude odnímateľný od kábla MicroUSB. Ktorý bude možné využiť na prepojenie zariadení s počítačom.Nabíjačky budú mať štandardizovaný 5V výstup s tým, že v prípade nečinnosti a po ukončení nabíjania bude mať elektronika nabíjačky spotrebu nižšiu ako 0,03 wattu.

Dôvodom univerzálnej nabíjačky je šetrenie životného prostredia. Nedodávanie nabíjačky s každým zariadením znamená menej elektronického odpadu, ktorý vzniká pri výmene zariadení. V súčasnosti totiž pri predstave že mobilný telefón vlastní v Európe 450 miliónov užívateľov, ide o tony odpadu starých nabíjačiek!!!

streda 4. mája 2011

Pergola - záhradný doplnok

Na posedenie s priateľmi a na relaxáciu priamo na vašej záhrade najlepšie poslúži v súčasnej dobe stále obľúbenejšia pergola, ktorá sa môže stať akousi oázou uprostred inak všednej záhrady.


Pergoly patria medzi architektonické prvky zdobiace naše záhrady, sú prerastené lístím a kvetmi a práve tie tu bývajú často tou najväčšou pýchou. Pergola ale neplní len okrasnú funkciu. Rovnako dobre slúži aj ako miesto k odpočinku alebo posedenie s priateľmi. A čo to vlastne pergola je? Ide o záhradnú stavbu bez zastrešenia iba s dekoratívnym krovom, ktorá však môže byť aj plne zastrešená, najčastejšie sa používajú priehľadné polykarbonátové dosky.

Vzhľad pergoly záleží predovšetkým na materiáli, z ktorého je zhotovená a najprirodzenejšie sú pergoly drevené. Na záhradné stavby sa väčšinou používa drevo ihličnanov. Možno použiť aj tvrdé drevo, ale býva drahšie a horšie spracovateľné. Pergoly by mali byť stavané predovšetkým z takých materiálov, aby zapadli do celkového obrazu záhrady.

Pergoly sú ideálne pre popínavé rastliny. Správnu výsadbu by sme mali voliť podľa konštrukcie a podľa umiestnenia vzhľadom na slnku. Ak naša pergola patrí medzi tie jednoduchšie, volíme husto rastúce rastliny ako vistéria, poskytujúca ochranu proti slnku. Rastliny by však nemali zakrývať napríklad umelecké mreže, ktoré by mali byť aspoň z časti viditeľné. Najlepšou voľbou sa v tomto prípade zdajú byť ruže či plamienky. Ruže možno pestovať aj v polotieni. Ak je pergola umiestnená v tieni, najvhodnejšou rastlinou bude brečtan patriaci medzi vždyzelené rastliny. Vistéria či vínna réva naopak dobre znáša plné slnko. Ak chceme našu pergolu ozvláštniť, využijeme ozdobné tekvice, ktoré slúžia ako príjemná dekorácia pripomínajúca lampiónmi.

Pergola býva z pravidla vybudovaná z troch základných prvkov - nosných stĺpov, vodorovných trámov a horných priečok. Podľa umiestnenia rozlišujeme pergoly na vchodové, zdôrazňujúca vstup do domu, rohové, ktoré sa stavajú za účelom súkromia buď do priestoru záhrady s dvoma plnými a dvoma pevnými stenami, alebo využívajú vhodného oplotenia či muriva domu. K vizuálnemu oddelenie jednotlivých častí záhrady slúžia deliace pergoly. Zvláštnym typom sú okrasné oblúky, ktoré zdôrazňujú vstup alebo vyznačujú bránku.


Ak chceme, aby naša pergola vydržala čo najdlhšie, mali by sme sa o ňu náležite starať. Drevo je nutné natierať ochrannými nátermi, moriť alebo napúšťať konzervačnými prostriedkami. Náter pomáha aj proti hrdzi u kovov. Ak máme pergolu zastrešenú, musíme dbať na dobrú nosnosť konštrukcie, aby sa nám v zimných mesiacoch pod ťarchou snehu neprepadla.



Ak vás už omrzel plátený záhradný altánok, ktorý pri prvom väčšom vetre odletí, je pergola tým pravým riešením. Možno si ju nechať vyrobiť na zákazku alebo kúpiť vo forme stavebnice, ale šikovný domáci majster ju zvládne vyrobiť aj sám.

utorok 3. mája 2011

Zachráň život orangutánom

Chceš naozaj pomôcť vymierajúcim ľudoopom?

Ak chceš vedieť ako pomôžeš, pozri si alebo stiahni film GREEN na tejto adrese: http://www.greenthefilm.com/ Film je voľne dostupný a bez komentára. Je to emotívne a srdcervúce video, ktoré nenechá nikoho, kto má rád ľudoopy, chladným. Je o našej zodpovednosti a vine za ničenie pralesov a zabíjanie zvierat vrátane ľudoopov. Film získal viac ako 20 medzinárodných cien na rôznych festivaloch. Je príbehom orangutanice Green, ktorá sa dostala do sveta, o ktorom sa jej predtým ani nesnívalo a ktorý jej spôsobil jej koniec. 

Viete, že našou nevedomosťou zabíjame orangutany?

Ázijské krajiny ovládol ohromný rozmach v produkcii palmového oleja.Čo to má spoločné s orangutanmi?
 Ak má vzniknúť plantáž s palmou olejovou, najprv musíte vyrúbať a vyholiť celý prales. Stromy sa zotnú a zvyšok lesa sa vypáli. Potom sa vysadia sadenice a čaká sa na čas, kým palma začne rodiť. Z plodov sa vyrába palmový olej. Tento produkt sa potom úspešne vyváža do Európy a Ameriky, kde je po ňom obrovský dopyt. Prečo? Predovšetkým preto, lebo sa pridáva do obrovského množstva výrobkov, ktoré my, konzumenti spotrebúvame a ani o tom nevieme. Nájde sa v potravinách ako sú napr. tyčinky Mars a mnohé iné, v pracích práškoch, avivážach, mydlách a hojne sa používa v kozmetickom priemysle (rúže na pery, krémy, atď) a jeho využitie je aj vo výrobe pohonných hmôt. Najväčšou tragédiou palmového oleja je, že palma rodí produktívne len 15 rokov. Potom sa pôda vyčerpá a nedá sa viac použiť (pôdna vrstva pralesov je veľmi tenká). To ale znamená, že pestovateľ ide ďalej a vyrubuje ďalší kus pralesa. Po plantáži ostane len mesačná krajina.

Ako pomôžeš? Kupuj naše oleje a zachrániš orangutany!

V prvom rade sa už vďaka prebiehajúcej kampani podarilo dosiahnuť, že európsky parlament práve schvaľuje povinnosť každej členskej krajiny uvádzať na etikete príslušného výrobku informáciu či výrobok obsahuje palmový olej. Doteraz sa častokrát uvádzal len údaj "rastlinný olej", za čím sa skrýval i palmový olej z Ázie. Toto je jediná cesta ako zastaviť katastrofu, pretože takéto výrobky môžu konzumenti, ako sme my, ignorovať. Ak sa zníži predaj, zníži sa následne i produkcia a deštrukcia pralesov a v konečnom dôsledku zabíjanie orangutanov. Kupujte domáce oleje! Už čoskoro budú výrobky informovať či obsahujú palmový olej, potom ich ignorujte! Ak nič neurobíme, orangutany vyhynú!


A nezabudni, keď pôjdeš do zoo, dones starý mobil. Alebo daj vedieť známym, ktorí sa do ZOO chystajú, nech prinesú staré mobily a naozaj pomôžete. Pretože za každý odovzdaný mobil dostane Európska asociácia zoloogických záhrad a akvárií (EAZA) 0,40 € na projekty záchrany ľudoopov a ich prirodzeného životného prostredia. Do akcie sú zapojené ZOO Bojnice, ZOO Bratislava, ZOO Košice a ZOO Spišská Nová ves.


Ekologickou recykláciou a opätovným využitím tantalu, ktorý je obsiahnutý v mobilných telefónoch, sa zníži potreba primárnej ťažby, čím dôjde k šetreniu prírodných zdrojov a k zmenšovaniu enviromentálnych škôd v prirodzenom prostredí ľudoopov.

nedeľa 17. apríla 2011

Ako ušetriť pri zariaďovaní kuchyne?

Kuchyňa neodmysliteľne patrí ku každému bytu alebo domu. Kuchyňa je miesto, kde sa mnohí ľudia stretávajú pri stole alebo oddychujú pri príprave chutného jedla. Kuchyne však patria vybavením k tým najdrahším miestnostiam v domácnostiach a to hlavne preto, že do nich treba pomerne veľa nábytku, ale aj elektroniky. Ako sa dá teda pri zariaďovaní kuchyne ušetriť?


Kuchynský nábytok z poľských obchodov

Slováci dnes ešte stále využívajú možnosť nákupu nábytku v Poľsku. Za poľským nábytkom však už netreba cestovať za hranice, keďže už aj na Slovensku máme mnoho poľských nábytkárstiev. Poľský nábytok je vo všeobecnosti lacnejší, ale v prípade kuchynských liniek je rozdiel ešte badateľnejší. Keďže sa dá na kuchynskej linke takto ušetriť až niekoľko sto eur, využíva túto možnosť naozaj veľa ľudí. Treba si však uvedomiť, že poľský a teda aj každý lacný nábytok, nesie zo sebou isté riziká. Okrem toho, že je lacný je aj menej kvalitný a preto je pomerne časté, že sa dvierka skriniek obijú skôr, ako v prípade drahších liniek. To isté platí aj pri inom kuchynskom nábytku, akým je napríklad stôl a stoličky.

Kuchynský nábytok z hypermarketov

nábytok sa dnes dá nakúpiť aj v rôznych obchodných reťazcoch. Ceny kuchynských liniek sú aj v tomto prípade nízke, čomu zodpovedá aj ich kvalita. Kuchynské linky, ktoré človek bežne kúpi v nejakom hypermarkete, kde majú v podstate všetky druhy tovaru, bývajú vyrobené v rôznych kútoch sveta a ich životnosť je naozaj nižšia ako životnosť kuchynských liniek z malých nábytkárstiev. Možnosť lacného nábytku ponúkajú aj rôzne komerčné reťazce nábytkárstiev, ktoré sa nachádzajú v každom väčšom meste. Ak si teda kúpite kuchynskú linku napríklad v obchode akým je IKEA, zaplatíte menej.


Kuchynský nábytok z internetu

Ak chcete pri nákupe kuchynskej linky alebo stola a stoličiek ušetriť, môžete zvoliť aj internetový nákup. Mnoho nábytkárstiev má web stránky, na ktorých ponúkajú špeciálne zľavy a preto sa nákup na nich skutočne oplatí. V tomto prípade ide aj o kuchynský nábytok, ktorý je skutočne kvalitný a pritom lacnejší ako z kamenného nábytkárstva. Avšak s nákupom na internete prichádza aj isté riziko. Hlavným z nich je rozhodne fakt, že človek nemá možnosť si nábytok, ktorý si kúpi reálne pozrieť a preto sa môže v skutočnosti líšiť od toho, ktorý vidno na web stránke na obrázku. Problémom v tomto prípade nie je to, že by človek nemohol nábytok vrátiť, ale čas, ktorý stratí takýmto vybavovaním.

Záhradné jazierko

Jazierka sa v súčasnosti čoraz viac dostávajú do popredia a sa stávajú estetickým doplnkom v našich záhradách. Záhradné jazierka doplnené o fontánu, prípadne kaskádu, ktorou neustále preteká voda alebo potôčik sú potom jedinečným a vyhľadávaným miestom na oddych. 

 

Jazierko sa dá vybudovať prakticky na každom mieste v záhrade. Nemalo by byť umiestnené pod väčšími stromami, pretože  z nich opadáva lístie, alebo ihličie, ktoré na dne jazierka kvasí a vytvára jedovaté plyny a  tým sa narúša biologická rovnováha v jazierku. Ideálne je miesto na ktorom sa počas dňa strieda tieň so slnečným žiarením. Takéto prostredie zaručí ideálne prostredie pre živočíchov ,či širokej škály močiarnych a vodných rastlín.


Jazierko je možné vybudovať akéhokoľvek možného tvaru. Pri návrhu rozmerov však treba zvážiť hĺbku a aké množstvo vody chceme mať v jazierku.Ak chceme mať v jazierku veľké množstvo vody (napr. kvôli rybám t.j. min. 10,0 m3 vody), tak je samozrejmé, že je potrebné navrhnúť väčšie rozmery.  Rôzne hĺbkové zóny v jazierku sú dôležité a potrebné predovšetkým pre živočíchy a rastliny žijúce v jazierku. Každý živočích alebo rastlina potrebuje pre svoj rast a vývoj rôznu hĺbkovú zónu.

Jazierko môžme rozdeliť na 3 zóny. 


Močiarna zóna– hĺbka vody cca 20cm
Je to najdôležitejšia zóna pre močiarne rastliny. Tieto močiarne rastliny tvoria skrýše a základný zdroj potravy pre mnohé drobné vodné živočíchy. Do takejto zóny sa vysádzajú rastliny ako sú napr. viacročne byliny (Mäta vodná), trstiny (Pálka) a iné močiarne rastliny (Záružlie močiarne, Iskerník, Kosatce) a pod.


   
Plytká zóna- hĺbka vody cca 30-70cm
Prechodná zóna medzi močiarnou a hĺbkovou zónou. Táto zóna je potrebná pre istý druh vodných rastlín ako aj pre väčšie vodné živočíchy (ryby, obojživelníky), kde sa môžu v hustom poraste rozmnožovať a prijímať prirodzenú „prírodou ponúknutú" potravu. Do tejto zóny vysádzame menšie lekná, trstiny a iné podhľadinové vodné rastliny.
   

Hlboká zóna– hĺbka vody až 2 m

Slúži pre pohyb dospelých rýb, kde majú dostatočný pokoj a skrýšu pred stresovými situáciami. V tejto zóne sú sústredené ryby pri veľkých horúčavách alebo silných mrazoch. V lete sa totiž táto zóna neprehrieva a udržiava si svoju klímu, v zime je to zase najteplejšie miesto v jazierku, ktoré nezamŕza (teplota vody cca 4 stupne).   

Na dne jazierka (v hlbokej zóne) sa nachádza kal, ktorý vzniká z rybích výkalov, zo zvyškov odumretých rastlín a živočíchov, z opadaného lístia a pod. Dno jazierka treba pravidelne čistiť cca 2-4 roky odstránením nebezpečného kalu napr. pomocou vodného vysávača.

Takže poďme na postup.

Pomocou piesku, malých drevených kolíkov alebo hadice si vyznačte obrysy Vášho plánovaného jazierka a môžte si aj naznačiť približné rysy úrovní jazierka.



Potom sa pustíme do výkopu jazierka. Hrany nesmú byť ostré a nemôžu sa v našom vykopanom jazierku nachádzať kamene, aby nám neprerezali fóliu. 



Natiahneme izolačný materiál, ktorý nám aj ochráni fóliu od prederavenia. Položíme jazierkovú fóliu, čím hrubšia, tým dlhšie vydrží, ale horšie sa tvaruje. Samozrejme sa ju snažíme čo najviac vytvarovať podľa požadovaných úrovní. 


Potom sa pustíme do zakrývania fólie kameňmi. Predsa, fólia nieje 2x estetická. 



Postupne jazierko napúšťame a sadíme jednotlivé rastliny. Samozrejme netreba zabudnúť na filter, ten nám pomôže udržať jazierko čistejšie. 

Jazierko necháme pár dní postáť a až tak pridáme posledný prvok nášho jazierka - rybičky.

Ako sú napríklad uvádzam koi kapry, závojnatky, zelená forma parmičky nádhernej alebo panciernik škvrnitý. 



sobota 16. apríla 2011

Staré lieky nepatria do koša!

V odpade končia neraz aj nerozbalené lieky ale predpisujú sa vo veľkom a plytvá sa nimi. Málokto však vie, že po uplynutí doby použiteľnosti sa z liečiv stáva nebezpečný odpad. A ten treba odborne zneškodniť.

Ľudia na Slovensku ročne vrátia do lekární vyše 80 ton nespotrebovaných liekov a prípravkov po dátume expirácie. Likvidujú sa v špeciálnych spaľovniach. So zberom liekov sa u nás začalo pred 16timi rokmi a darí sa mu. Liekmi, či už na predpis, alebo bez neho, sa u nás stále plytvá. Vo dvoch spaľovniach nebezpečného odpadu v Šali a v Kysuckom Novom Meste končia tony nespotrebovaných liekov a liekov po čase expirácie. Dokonca v Amerike ich spaľovaním vytvárajú energiu. Vyrobia toľko energie, ktoré pokryju ročnú spotrebu vyše 300 domácností.



Ešte pred takými 16 rokmi domácnosti bežne vyhadzovali staré lieky do kontajnerov, dnes ich zberajú vo všetkých lekárňach. Ľudia túto separáciu berú vážne. Najviac sa vracajú lieky, ktoré mali ľudia prepísané na recept. Tvoria až 80 percent,

Druhotný zber liekov spustil Štátny ústav na kontrolu liečiv v roku 1996, na vypracovaní metodiky zberu sa podieľala bratislavská spoločnosť Modrá planéta. Stará sa nielen o zber a zvoz liekov zo všetkých lekární, ale aj o bezpečnú likvidáciu v spaľovniach nebezpečného odpadu. „Je to jediná separovaná časť komunálneho odpadu, ktorá funguje bez problémov,“ hovorí majiteľ firmy Roman Čech. Zabezpečuje, aby sa chemikálie z liekov nedostávali na skládky a do spaľovní komunálneho odpadu, kde by mohli ohroziť podzemné vody a ovzdušie.
Kým v roku 1998 sa vyzbieralo 12 ton starých liekov, už o rok to bol dvojnásobok, v roku 2006 až 80 ton. „Slováci sú síce v tomto disciplinovaní, no na druhej strane to svedčí o plytvaní liečivami. Keď sa občas pozrieme do vriec, v ktorých sa liečivá zvážajú, nájdu sa v nich celé neotvorené balenia,“ povedal Čech.


Takže ak máte doma staré lieky, šup, šup s nimi do lekárne....


streda 30. marca 2011

Autopoťahy

Autopoťahy je možné vyberať buď podľa vzhľadu, alebo podľa funkčnosti. Čo sa týka samotného vzhľadu, tak by určite mali autopoťahy sedieť v určitom aute. Keď nesedia priamo na danom sedadle tak, ako majú, tak určite nestojí za to ich vôbec kupovať. Nie je určite zlé autopoťahy vopred vyskúšať v niektorej z predajní. Nájsť taký tuning shop potom nie je problém.


V prípade, že dôjde k ich zakúpeniu na internete, je vysoko pravdepodobné, že daná internetová predajňa ponúkne zákazníkom možnosť si autopoťahy vyskúšať a v prípade nepríjemností vrátiť zase späť. V tomto ohľade sú autopoťahy veľmi výhodné. Dôležité je vyberať autopoťahy podľa funkcií, ktoré majú. Tou základnou by malo byť určite pohodlné sedenie.

Ak sú autopoťahy vyrobené z nevhodných materiálov,dochádza k tomu, že sa na nich sedí veľmi zle. Kvalitné sedenie je pre väčšinu pasažierov doslova alfou a omegou. Kto potrebuje vyberať autopoťahy, môže sa pokojne spoľahnúť na veľké množstvo rôznych typov na internete alebo v klasických kamenných predajniach.

Keď si niekto chce zakúpiť kvalitné autopoťahy, mal by navštíviťnejaký autorizovaný internetový obchod, ktorý ponúka kvalitný tovar. Je to práve kvalita, ktorá sa často nemusí príliš poznať.  U autopoťahov môže zlá voľba viesť hlavne k tomu, že interiér takéhoto automobilu nebude nijako príťažlivý. Nevýhoda v internetových predajniach si len veľmi ťažko  môže záujemca o autopoťahy vybraný výrobok ohmatať a prezrieť zblízka. V kamenných predajniach túto možnosť ľudia bez problémov majú,ale sú zase limitovaní menším množstvom a tiež vyššími cenami. Určitou výhodou je určite tá skutočnosť, že v kamennej predajni nie je problém sa obrátiť na radu odborníka.

Autopoťahy môžu byť rôzne, o čom nás presviedča ich obrovská rozmanitosť. K dispozícii sú autopoťahy značkové, ktoré využívajú najmä nové automobily všetkých značiek alebo autopoťahy neznačkové, ktoré sa predávajú vo väčších supermarketoch a tiež v obchodoch s náhradnými dielmi do vozidiel.

V prvom prípade sa jedná o autopoťahy na mieru, ktoré priamo sadnú do daného vozidla, a to ako z pohľadu svojich rozmerov, tak i z hľadiska samotného dizajnu. Určite je potrebné počítať s tým, že originálne autopoťahy na mieru vyjdú z hľadiska ceny oveľa drahšie, než je tomu u univerzálnych autopoťahov. 



V súčasnej dobe je možné voliť u autopoťahov z mnohých rôznych materiálov. Najčastejšie sú autopoťahy ušité z textilu. Tento typ autopoťahov je veľmi obľúbený hlavne vďaka vlastnostiam, ktorými nepochybne disponujú. Textilné autopoťahy sú väčšinou vyrobené z umelých vlákien v kombinácii s bavlnou. Doprajte si taký tuning auta a budete určite spokojní.


Klasicky medzi neoriginálnymi autopoťahmi sú také, ktoré majú v podstate nahradiť originálne autopoťahy alebo slúžiť ako prikrývka na sedadlá. Tie sú vynikajúce hlavne kvôlitomu, že sú dosť dobre schopné zakryť originálny poťah automobilov, čím do značnej miery sedačkám predĺži život. Určitenie je zlé si takéto autopoťahy kúpiť. Z hľadiska dizajnu sa tiež nemusí jednať o zlú voľbu.

štvrtok 24. marca 2011

Indukčné varné dosky

Indukčné varné dosky patria medzi jednu z najväčších technologických inovácií posledných rokov. Indukčné varenie funguje na spôsobe elektromagnetickej indukcie, ktorá rozkmitáva molekuly kovu obsiahnuté v nádobe na varenie, takže je ohrievaná len nádoba a jej obsah. Samotná doska je studená a vstrebáva len zvyškové teplo. Doska teda teplo nevydáva, teda keď juj zapnete nehrozí žiadne popálenie, indukčné varenie sa nazýva aj studené. Práve vďaka vlastnosti indukčnéj dosky, ktorá ohrieva len dno kovových nádob, nedochádza k tepelným stratám a varenie sa tak stáva veľmi rýchle a úsporné. Napríklad liter vody pomocou indukcie uvaríte zhruba rovnako rýchlo ako v varnej kanvici. Teda polievku uvaríte omnoho rýchlejšie ako na sklo-keramické či iné doske.Nespornou výhodou indukčného varenia je vysoká účinnosť, bezpečnosť a rýchlosť.



Bezpečie a dokonalá regulácia tepla

Na normálnej varnej doske sa vám môže ľahko stať, že sa popálite. Medzi veľké prednosti indukčného varenia patrí práve to, že indukcia využíva iba rozkmitávanie molekúl nádoby a preto je bezpečná. Vďaka tomu, že sa teplo vytvára v samotnej nádobe a nie na platničke nehrozí ani riziko popálenia po zložení nádoby z platničky. Platnička totiž vstrebe iba zvyškové teplo a navyše veľmi rýchlo chladne, pretože varenie okamžite prestáva fungovať. Inými slovami bez priloženej nádoby s feromagnetickým dnom nedochádza k žiadnemu ohrevu. Ak položíte na indukčnú dosku napríklad plastovú nádobu nič sa s ňou nestane ani po dlhom pôsobení. Varenie sa teda pre vás stane rýchlym a bezpečným.


Indukčný varič je je veľmi dobre regulovateľný, nemusíte sa teda báť, že vám pretečie nepríklad polievka. Hrniec totiž reaguje oveľa rýchlejšie ako na normálnom variči a skoro okamžite po znížení intenzity varenia dôjde k ochladeniu hrnca. Ak by Vám polievka predsa len pretiekla, nie je nič jednoduchšie než utrieť povrch variča kuchynskou papierovou utierkou, pretože sa naň nič nepripečie. Údržba dosky sa tak stáva viac ako ľahká!

Prikladám aj stránku, na ktorej si môžete porovnať varné dosky.... (samozrejme nezabudnite si zašktnúť indukčné) 

streda 23. marca 2011

Číslo 3 na vajíčkach.... viete čo znamená???

Číslo 3 na vajíčkach znamená, že vajíčko pochádza z klietkového chovu. Sliepky v klietkových chovoch majú minimálny priestor na život. V jednej klietke je šesť až sedem sliepok, ktoré trpia nedostatkom pohybu. Sliepka nemôže roztiahnuť či mávať krídlami a iba s ťažkosťami sa v klietke otočí. Nedostatok pohybu spôsobuje sliepkam väčšiu lámavosť kostí a častejší výskyt zlomených končatín. Sliepky sú v halách držané jeden rok na umelých medikovaných kŕmnych zmesiach bez toho, aby čo len na chvíľu zhliadli prirodzené svetlo alebo zelenú trávu. Nemajú možnosť rozvíjať nič zo svojich prirodzených potrieb ako hrabanie, hniezdenie alebo roztiahnutie krídel. Po roku znášania vajec sú sliepky vyskladnené a usmrtené!
A práve od sliepok z klietkových chovov pochádza väčšina vajec, ktoré kupujeme. 


Sloboda zvierat už štyri roky vyzýva ľudí, aby nekupovali vajcia označené číslom tri. Práve tie totiž pochádzajú z klietkového chovu. Našťastie, alternatíva existuje. Už aj u nás na Slovensku. Väčšina ľudí si už nemusí kupovať vajcia od sliepok uväznených v úzkych klietkach. V mnohých predajniach potravín dostať kúpiť vajcia z alternatívnych - neklietkových chovov.


Vajcia začínajúce číslom dva sú z podstieľkového chovu. Podstielkový chov predstavuje na pomyselnom rebríčku uspokojovania potrieb sliepok prvý stupeň nad klietkovým chovom. Nosnice sú tu chované vo veľkých halách na podstielke. Už samotná neprítomnosť klietok predstavuje pre ne obrovskú úľavu. Vďaka tomu môžu realizovať potrebu pohybu, majú tu bidielka, priestory pre prašný kúpeľ a hniezda. 


Jednotka označuje voľný chov. Chovné priestory sú tu podobné tým z podstielkových chovov, no nosnice majú navyše možnosť výbehu vo vonkajších priestoroch, na tráve a čerstvom vzduchu. 


Nula znamená ekologický chov, teda bio. Chovatelia pri týchto chovoch musia splniť veľmi prísne podmienky aby vôbec dostali certifikát oprávňujúci predávať ich produkty pod jedným z týchto označení (u nás sa oficiálne používa označenie Bio). Podmienky sa týkajú mnohých oblastí, ako napríklad vlastnosti chovných priestorov, počtu nosníc na veľkosť pôdy a veľmi dôležité sú podmienky týkajúce sa stravy nosníc. V tomto type chovu je všetko prispôsobené tak, aby sa podmienky chovu čo najviac priblížili prirodzeným potrebám nosníc. Predstavuje najvyšší štandard chovu nosníc a je pre ne najvhodnejší.


Nosnice už nemusia živoriť v krutých podmienkach. Každý z nás môže svojim nákupom prispieť k tomu, aby nosnice mali vytvorené priaznivé podmienky zohľadňujúce ich prirodzené správanie a potreby. Stačí naozaj málo, začať kupovať alternatívne vajcia namiesto klietkových.
Zdieľajte aj cez Facebook, aj tak môžete pomôcť, že sa o tom dozvedia ďalší...

štvrtok 17. marca 2011

A je tu čas prezúvania pneumatík

S prichádzajúcimi vyššími teplotami nad nulou prichádza aj prezutie zimných pneumatík.
Nepatríme k tým šťastnejším, kde netreba 2x do roka prezúvať pneumatiky. Totiž letné aj zimné pneumatiky majú špecifické vlastnosti a od nich sa odráža aj bezpečnosť cesty, takže nezanedbávajte to.

Čas na výmenu zimných pneumatík nastáva, ak priemerná denná teplota prekročí sedem stupňov Celzia. Táto všeobecná hodnota je priemerom najvhodnejších teplôt na prezutie, ktoré sa líšia podľa konkrétnych typov obutia. Nad prezutím preto treba vážne rozmýšľať ak sa priemerná teplota dostane nad 7°C tri dni po sebe.
Síce zimné pneumatiky fungujú aj pri teplejšom počasí pomerne dobre, no sú príliš hlučné a dosť sa opotrebúvajú. Letné však môžu pri nízkej teplote zradiť a v prípade sneženia či ľadu je ich použitie zakázané. Netreba sa preto unáhliť a neprezúvať pri prvom náznaku oteplenia.

Na jeseň je situácia opačná. S príchodom nízkych teplôt je dobré prezúvanie zbytočne neodkladať a poistiť sa prezutím na zimné pneumatiky. Okrem výrazne zvýšenej bezpečnosti sa poistíme proti pokute, ak náhle nasneží alebo vznikne poľadovica. Použitie zimných pneumatík je v týchto podmienkach vyžadované zákonom.


Sezónne obutie je zväčša rozdielne na prvý pohľad. Rozdiel spočíva v dezéne i zmesi

Pneumatiky delíme podľa sezónneho typu na letné a zimné. Základným poznávacím znamením zimných pneumatík dezén, ktorý je podstatne štruktúrovanejší. Je dimenzovaný tak, aby zvládol jazdu na snehu či ľade. Pneumatiky nesú zväčša označenie M&S, ktoré znamená Mud & Snow, teda blato a sneh.

Sezónne obutie sa tiež výrazne líši použitou gumenou zmesou. Tá je prispôsobená teplotnému spektru. V teplejších mesiacoch má letná zmes gumy výrazne lepšie vlastnosti než zimná a naopak. Ovplyvňuje priľnavosť, hlučnosť, ale najmä smerovú stabilitu a brzdnú dráhu. Vplyv má tiež na rýchlosť opotrebovania pneumatiky. 

Zmena pneumatík nie je zložitou záležitosťou, najmä v prípade, ak sú obe sady pneumatík obuté na samostatných diskoch. Vtedy je základom odmontovanie starých kolies a namontovanie nových. V servise takáto výmena nestojí veľa, podstatne väčšia je však vstupná investícia do novej sady diskov kolies.
V prípade jedinej sady diskov je výmena pneumatík v domácich podmienkach náročná. Správne zosadenie a nasadenie pneumatiky uľahčuje špeciálny stroj, preto je lepšie túto činnosť nechať na dobre vybavenom pneuservise. Takáto výmena je drahšia a trvá dlhšie, vodič však nemusí dokupovať druhú sadu diskov. Nevýhodou tiež je, že pri každom vyzúvaní a obúvaní na disk sa pneumatika opotrebováva a znižuje sa jej životnosť.
Či už meníme pneumatiky alebo celé disky, pred ich nasadením na auto sa odporúča kolesá vyvážiť. Uskladnením kolies a pneumatík na zimu sa hmota pneumatiky môže mierne presunúť, čo spôsobuje nepríjemné vibrácie. Taktiež netreba zabúdať na správne nahustenie pneumatík, ktoré ovplyvňuje ich celkové vlastnosti i spotrebu.

Ak zvládneme sezónnu výmenu diskov s pneumatikami sami, nemusí nás stáť ani cent. Odporúčané vyváženie stojí okolo 10 eur. Za výmenu diskov a vyváženie zaplatí majiteľ automobilu 15-20 eur v závislosti od regiónu. V prípade prezúvanie pneumatík na jednej sade diskov sa cena za sezónnu výmenu blíži k tridsiatim eurám. Vo väčšine servisov platí – čím väčší priemer pneumatiky a disku, tým vyššia cena. 

pneumatiky a kolesá treba správne uskladniť
Pozornosť si zaslúži i uskladnenie pneumatík, ktoré by malo byť v suchej, tmavej a chladnej miestnosti.  

Odporúčané spôsoby skladovania pneumatík
Okrem domáceho uskladnenia dnes množstvo pneuservisov ponúka službu zimného alebo letného uskladnenia pneumatík priamo v prevádzke. Tým odpadajú vodičovi i starosti s odvozom a dovozom obutia pri sezónnej výmene. Servisy ponúkajú sezónne uskladnenie obutia za poplatok, ktorý sa pohybuje spravidla od 10 do 20 eur. Niektoré servisy túto službu ponúkajú úplne zadarmo.

Maximálny odporúčaný vek pre pneumatiku je šesť rokov, časom totiž gumená zmes tvrdne a stráca svoje vlastnosti. Okrem veku je dôležitý i počet najazdených kilometrov. Ten sa prirodzene odráža na stave kontaktnej ploche pneumatiky a hĺbke dezénu. Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií z roku 2009 vyžaduje pri letných pneumatikách minimálnu hĺbku 1,6 mm, pre zimné obutie platí údaj 3 mm. Samozrejeme platí – čím hlbší dezén, tým lepšie. Odborníci odporúčajú nepoužívať letné pneumatiky s dezénom plytším ako tri milimetre, v zime s hodnotou pod 4 mm. Ak má teda pneumatika hĺbku dezénu len tesne nad tromi milimetrami, nemá význam ich na krátky čas obúvať na úkor bezpečnosti.

pondelok 14. marca 2011

Vyrábame plastelínu

Natrafil som na jeden recept - varenie plastelíny....
Zaberie vám to 1/2 hodinku a deti budú nadšené najprv zo samotného varenia a potom z tvorby.


Budete potrebovať suroviny:
300 ml voda, potravinárska farba (stačí 1/3 balíčka) , 1 PL ocot, 1 PL olej, 150g hladkej múky, 75g soli
Postup:
  • V odmerke zmiešame spolu vodu, olej, ocot a farbu
  • Do TEFLONOVÉHO!!!!!! hrnca dáme 150 g hladkej múky a 75 g soli. Treba určite teflonový, ideálny je nano-biotan, inak by sa hmota pripaľovala.
  • Zalejeme farebnou vodou a dáme variť. 
  • Vytvorí sa kaša, ktorú stále miešame.Po chvíli sa zgrcne na guču, ktorú varíme (prevaľujeme) v hrnci aspoň 15 minút. Keby sa hmota nevarila dostatočne dlho, mohla by sa lepiť. 
  • Nakoniec plastelínu necháme vychladnúť a môžeme sa hrať.


Treba ju skladovať v uzavretej nádobe, alebo v sáčku. Vydrží vraj aj 3 mesiace. Výhodou je, že nie je mastná a je veľmi príjemná aj na dotyk. Ak sa aj náhodou zadupe do koberca, po vyschnutí sa krásne povysáva, z vecí sa tiež bez problémov vyperie. deti na nej asi ešte viac ako modelovanie fascinuje tá alchímia, doprajte im ju.